BRD Groupe Societe Generale a redus cu 0,15 puncte procentuale dobānzile la creditele care vor fi acordate prin programul 'Prima Casa 3', potrivit unui comunicat al bancii.
Astfel, pentru creditele contractate pe o perioada cuprinsa īntre 10 si 20 de ani, la dobānda calculata pe baza indicelui monetar Euribor la trei luni se adauga o marja fixa de 2,25%. Pentru creditele acordate pe o perioada de 20 - 30 de ani, noul nivel al marjei practicate este de 2,5%, se mai arata īn comunicat.
Alte banci nu au operat modificari ale dobānzilor pentru 'Prima Casa 3'.
Bancpost practica la creditele acordate īn euro, prin programul 'Prima Casa 3', o marja de 4%, iar pentru creditele īn lei, marja este de 2,5%.
Īn schimb, la Raiffeisen Bank marjele pentru creditele prin 'Prima Casa 3' sunt variabile. La creditele īn euro, Raiffeisen Bank adauga o marja de 3%, pentru clientii care īsi īncaseaza salariul īntr-un cont al bancii si 3,5% īn celelalte situatii. La creditele īn lei, la indicele monetar Robor la trei luni se adauga o marja de 2,25%, pentru clientii care īsi īncaseaza salariul īntr-un cont al bancii si 2,5% īn celelalte situatii.